مشخصات کلی

عامل شکل گیری کلوت ها در هر منطقه ای، آب و باد است. کلوت های شهداد، در شهرستان نهبندان استان کرمان واقع هستند، و به خاطر وقایع جالب و زیبایی حیرت انگیزشان، سالانه توریست ها و ایرانگردان زیادی را از سراسر جهان به خود دعوت می کنند. به برجستگی هایی که در بین شیارهای نعلی شکل وجود دارند، کلوت می گویند. این لغت در زبان محلی خراسان، به معنی شهر لوت است که به آن یاردانگ نیز گفته می شود. کلوت های شهداد با وسعتی بیش از ۱۱ هزار کیلومتر مربع، از شمال به سمت جنوب کشیده شده اند. این کلوت ها حاصل تخریب و فرسایش تدریجی بیابان های شنی و تله های ماسه ای، در اثر عواملی همچون آب و باد می باشند که در طول سالیان دراز در بین این تپه های خشتی دالان هایی را به وجود آورده اند. و اکنون در زمره یکی از جاذبه های گردشگری ایران در تورهای ایرانگردی و تورهای کویر گردی قرار گرفته است.

کلوت های شهداد

گرم ترین نقطه کره زمین : دشت لوت، کلوت های شهداد

کلوت های شهداد با بیش از ۶ هزار سال قدمت و دمای بالای ۷۰ درجه، به عنوان گرم ترین نقطه کره زمین به ثبت جهانی رسیده اند و همچنین با چشم انداز های خیالی و ماورایی خود، توانسته اند رتبه چهارمین جاذبه طبیعی دنیا را طبق نظریه نشنال جئوگرافیک کسب نمایند. باستان شناسان در این منطقه آثار تاریخی چون مجسمه ها، زیور آلات و سفال هایی را کشف کرده اند که بیانگر تمدن و وجود زندگی در این منطقه ی بیابانی بوده است. شهر خیالی شهداد از نظر زمین شناسی و بافت کلوت ها به بیابان های مصر و یوتا در امریکا شباهت دارد و یکی از بزرگترین کمپ های تحقیقی در دنیاست.

تور ایرانگردی به کلوت های شهداد

شما در صفحه تور ایرانگردی می توانید برگزار کنندگان رسمی را بشناسید که در تمام سال و البته زمان های مناسب ، پکیج های تور به کلوت های شهداد را برای علاقه مندان به دیدن کلوت های شهداد در پکیج تور آماده کرده اند.

تور کلوت های شهداد

کلوت های شهداد از بزرگترین دیدنی های ایران هستند، که برای گشت و گذار در این بیابان های پر رمز و راز، اخذ مجوز لازم است و همواره توصیه می شود برای ایمنی و حفظ جان خود در بیابان های خشک کویر از راهنمایان حرفه ای و یا تور های کویر گردی استفاده کرد. رقص ستارگان در دل دالان های کلوت های شهداد و تفریحاتی همچون سافاری، شتر سفاری و بیابان گردی از جمله مواردی هستند که سبب جذب گردشگر و برپایی کمپ های کویر در این منطقه شده است.

کلوت های شهداد کجاست؟

در 20 کلیو متری شمال شرقی شهر کرمان روستای شهداد قرار دارد که دروازه ورودی به بیابان های شهداد می باشد؛ همانطور که در عکس مشخص کرده ایم منطقه بیابانی شهداد وسعت زیادی دارد که در حدود 11 هکتار تخمین زده شده است؛ اما با 40 کیلیومتر حرکت به سمت شرق در بیابان های شهداد دشت لوت می توانید به منطقه تشکیل شده کلوت های شهداد برسید. به گرم ترین نقطه کره زمین ! در عکس زیر محل دقیق کلوت های شهداد و بیابان های شهداد کرمان مشخص شده است.

لوکیشن کلوت های شهداد

واقعا اگر این مکان سحر انگیز را ندیده اید لطفا حتما یکبار به کلوت های شهداد سفر کنید

و همچنین با اشتراک مطلب کلوت های شهداد توریستی ها را در معرفی جاذبه های ایران یاری نمایید

لطفا خاطره ای از سفر ، یا درخواست تور و یا نظری درباره موضوع این بخش دارید بفرمایید
محمد نعمتی : در خصوص فرسایش
8 1
سلام ودرود کلوتهای شهداد بیشتر در معرض فرسایش باد و خاک میباشد تا فرسایش آبی
مدیریت : پاسخ به فرسایش کلوت های شهداد
10 0
بلی همانطور هست ولی به وجود آمدن صخره هایی که همچون کوزه های عظیم هستند ( کلوت ها ) در اثر چسبیدن شن های ریز خیس و مرطوب می باشند و به مروز زمان با وزش باد به شکل هایی که در تصویر هستند کلوت ها تغییر شکل می دهند. ولی فرمایش شما کاملا صحیح هست + چسبندگی که رطوبت و بعضا باران های زمستانی و بهاری در منطقه کلوت های شهداد به وجود می آورد.
عنوان نظر :
نام شما :
تلفن :
9 / 10
از 324 کاربر