مشخصات کلی

شاید با شنیدن نام کویر مصر بلافاصله به این فکر بیفتید که این کویر در یکی از شهرهای مصر واقع شده که در واقع اینطور نیست و جالب است بدانید که این کویر یا بهتر بگوییم روستای مصر در جایی نه چندان دور و در کشور ایران واقع شده است. کویر مصر را میتوان از جمله جاذبه های گردشگری کشور ایران و شهر اصفهان دانست که سالانه تعداد زیادی گردشگر را نه تنها از داخل بلکه از دیگر کشور های جهان به خود جلب میکند. تمامی گردشگرانی که علاقه زیادی به مناطق کویری دارند مطمئنا تجربه یک بار و یا حتی چند بار سفر به کویر مصر را داشته اند.

کویر مصر کجاست؟

اگر شما هم برای اولین بار است که نام کویر مصر را میشونید و مشتاق هستید تا بدانید کویر مصر کجاست پس با ادامه این مطلب با ما همراه باشید. کویر مصر در واقع نام روستایی در استان اصفهان میباشد که در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر جندق واقع شده و از توابع شهرستان های خور و بیابانک در استان اصفهان به شمار میرود. از جمله روستاهایی که در همسایگی کویر مصر و در یک خط شمالی جنوبی به طول ۶ کیلومتر در کنار یکدیگر واقع شده اند روستای امیر آباد و فرحزاد میباشد. از دیگر روستاهایی که در مجاورت این روستای زیبا واقع شده اند و پذیرای گردشگران هستند میتوان به روستاهای مهرجان و بیاضیه اشاره نمود.

کویر مصر

دلیل نام گذاری کویر مصر

اهالی روستای مصر می گویند که در گذشته ای نچندان دور که روستا دچار کم آبی شدید شده بود ، یکی از اعضای روستا به نام " یوسف " با کمک از ابزار جدید حفاری خارجی در روستا اقدام به کندن چاه و قنات و ذخیره آب نموده است؛ و همین امر باعث نجات روستای مصر از بی آبی شده است. با توجه به نام یوسف و اینکه او حتی پیش بینی کرده بود که در آینده اوضاع این روستا رونق پیدا می کند، مردم نام روستا را به مصر تغییر دادند. تشابه اسمی یوسف با یوسف پیامبر و پیش بینی و کمک او به نجات مصر دلیل نام گذاری روستا و کویر مصر بوده است.

جاذبه های کویر مصر

جاذبه های گردشگری کویر مصر به حدی زیبا و بکر هستند که در مدت اقامت خود در این روستا به هیچ وجه متوجه گرمای هوا در این منطقه نخواهید شد. از جمله جاذبه های گردشگری کویر مصر که برای علاقمندان به سازه های آبی بسیار جذاب است باید به دریاچه نمک خاورمیانه که در فاصله ۵۰ کیلومتری جاده خور واقع شده و همچنین دریاچه مصنوعی خاورمیانه که به آن دریاچه پتاس نیز گفته میشود اشاره نمود. قنات و آبشار جندق و چشمه دکتر فیش نیز از دیگر جاذبه های آبی کویر مصر هستند.

از این جاذبه های گردشگری کویر مصر که بگذریم نوبت به غارهای آهکی، قلعه های جندق و بیاضه و نخلستان سوخته میرسد که میتواند در کنار موتور سواری، سافاری، شتر سواری،‌ آفرود سواری، رصد ستارگان در شب سفری فراموش نشدنی و خاطره انگیز را رقم بزند.

بهترین زمان سفر به کویر مصر

تقریبا بیشتر فصول سال برای سفر به کویر مصر مناسب هستند اما تجربه سفر به این منطقه بکر و دیدنی ثابت کرده بهترین زمان سفر به کویر مصر در فصل پاییز است؛ البته مسلما در زمان هایی به مانند اوایل بهار و نوروز نیز زمانی مناسبی برای سفر به کویر مصر می باشد. برای سفر به کویر مصر به دلیل شرایط منطقه باید وسایل مناسبی را به همراه داشته باشید. از جمله وسایلی که برای سفر به کویر مصر باید به همراه داشته باشید عینک آفتابی، کلاه سایه بان بمنظور عدم برخورد اشعه مضر آفتاب به سر و صورت و کرم ضد آفتاب میباشد. همچنین برای اینکه بتوانید از ورود شن به داخل لباس های خود جلوگیری کنید باید لباس هایی بدون درز و جیب و همچنین لباس های آستین بلند به تن داشته باشید. داشتن صندل کوهنوردی هم توصیه میشود، البته در کویر پا برهنه یک صفای دیگری دارد.

کویر مصر در ایران

تور کویر مصر

با توجه به اینکه این کویر زیبا طرفداران زیادی دارد شما می توانید با مراجعه به بخش تور کویر این مجله گردشگری با شرایط و برگزار کنندگان تور کویر مصر آشنا شوید. تور کویر مصر را حتی می توان در بین پر طرفدار ترین تورهای کویر دنیا بدانیم زیرا سالانه تعداد زیادی گردشگر ایرانی و خارجی را جذب خود می نماید. امیدواریم مسئولین گردشگری با بهای بیشتر به کویر مصر شرایط حضور توریست های خارجی را نیز به این مکان تسهیل ببخشند؛ اقداماتی از جمله خط راه آهن از شهر های نزدیک و یا در بخش کلان تر راه اندازی یک فرودگاه مختصر در بخش کویرهای مرکزی ایران می تواند کمک شایانی به جذب توریست و تسهیل بخشیدن در رفت و آمد مسافران به کویر مصر و سایر کویر های بخش مرکزی ایران شود.

لوکیشن کویر مصر در ایران

کویر مصر در نزدیکی روستای مصر قرار دارد؛ و نزدیک ترین روستاهای اطراف آن خور و جندق می باشد. از لحاظ استان بندی کویر مصر در شمال شرقی استان اصفهان قرار دارد؛ بهترین راه دسترسی به کویر مصر از شهر نائین اصفهان می باشد که در عکس زیر منطقه قرار گیری کویر مصر را مشاهده می نمایید.

لوکیشن کویر مصر 

حتما به علاقه مندان به تورهای کویر و کویر گردی دیدن کویر مصر را پیشنهاد می نماییم

لطفا در صورتی که به کویر مصر سفر کردید چیزی جز عکس نیندازید و هیچ چیز جز ردپا به جای نگذارید

لطفا خاطره ای از سفر ، یا درخواست تور و یا نظری درباره موضوع این بخش دارید بفرمایید
عنوان نظر :
نام شما :
تلفن :
9 / 10
از 266 کاربر