مشخصات کلی

دشت لوت، گرم ترین بیابان جهان است که حدود ۱۰ درصد از وسعت ایران را به خود اختصاص داده است. دشت لوت در جنوب شرقی ایران واقع شده که شامل سه استان خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان می شود. لوت در زبان بلوچ، به معنای تشنه و بی آب و علف است، و نام این دشت وامدار این کلمه است. این جاذبه طبیعی با نام بیابان لوت، در یونسکو به ثبت رسیده است. بخشتی از کویر لوت به نام کلوت های شهداد که در مقاله آن به طور کامل به شرح کلوت های شهداد پرداخته ایم ، گرمترین نقطه کره زمین محسوب می شود و با وجود گرم بودن و بیابانی بودن دشت لوت، باز هم یکی از پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شود.

کویر لوت ، دشت لوت

زمین شناسان این دشت وسیع را به سه منطقه لوت شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم کرده اند که این منطقه ها از لحاظ اقلیم و همچنین وجود ناهمواری و یا پستی زمین با هم تفاوت هایی دارند. قسمت شمالی آن در کنار خراسان جنوبی است، در این منطقه شاهد کوه های آتشفشانی که بارها سبب بروز زلزله شده اند، هستیم. همچنین خاکی شنی و ریگی این منطقه را فرا گرفته است. در قسمت مرکزی دشت لوت، توده های بزرگ ماسه ای وجود دارد. و در نهایت منطقه لوت جنوبی از پوشش گیاهی خوبی برخوردار است.

تور به کویر لوت

شما به مراجعه به بخش تور کویر و همچنین صفحه تور ایرانگردی در سایت مجله گردشگری توریستی ها می توانید تورهای مناسب برای به کویر لوت و کلوت های شهداد پیدا کنید و با برگزار کنندگان رسمی تورهای کویر گردی و ایرانگردی آشنا شوید.

تور به کویر لوت

از سری جاذبه های دیدنی دشت لوت، که تورهای طبیعت گردی و ایرانگردی و کویر گردی را به خود فرا می خواند می توان به منطقه کلوت ها که از آن به نام شهر خیالی یا شهر لوت هم یاد می شود، به همراه پهنه های شنی مواج و بزرگ ترین نبکاهای جهان اشاره کرد. ظروف سفالی که مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد می باشند، از جمله آثار تاریخی دشت لوت هستند که توجه و تعجب باستان شناسان را جلب کرده است.

از شگفت انگیز ترین و چشم نواز ترین دیدنی های ایران، می توان به آسمان شب دشت لوت، آرامش و سکوت شب، احساس نزدیکی با اجرام آسمانی و ستاره ها اشاره کرد. که طبیعت گردان را به این مناطق بکر و پر رمز و راز می کشاند.

دشت لوت کجاست ؟

حد فاصل بین چهر استان کرمان و یزد و خراسان جنوبی و سیستان که در عکس زیر مشخص شده است محل قرار گیری دشت لوت است که وسعت زیادی را دارا میباشد و از کویرهای معروف در دنیا به علت تنوع آب و هوایی و شرایط اقلیمی متفاوت و گونه های گیاهی و جانوری مختلف و همچنین بالاترین دمای ثبت شده در کره زمین در کویر لوت باعث مطرح شدن این بیابان شده است.

دشت لوت کجاست

واقعا با داشتن اینهمه زیبایی چه از کویرها که از آنها به خشکی بی آب و علفی یاد میشود ( ولی بینهایت زیباست) و یا که شمال سر سبز حیف نیست که ایران زیبایمان را نگردیم ؟ لطفا در معرفی دشت و کویر لوت به سایر علاقه مندان با اشتراک این پست ما را یاری نمایید.

لطفا خاطره ای از سفر ، یا درخواست تور و یا نظری درباره موضوع این بخش دارید بفرمایید
عنوان نظر :
نام شما :
تلفن :
9 / 10
از 266 کاربر